Zaújmavosti z natáčania

 

       Niekoľko bojových scén muselo byť natočených odznovu, pretože niektorí herci mali na sebe slnečné okuliare alebo hodinky.

       Žena Wallacea sa volala v skutočnosti Marian, ale bolo to zmenené na Murron, aby sa predišlo zámene s Robinom Hoodom.

       Mel Gibson mal hrať vo filme Terryho Gilliama "A Tale of Two Cities", ktorý ale nikdy nevznikol. Rolu odmietol, ale ponúkol Gilliamovi réžiu Statočného srdca. Ten ponuku neprijal.

       Scéna bitky pri Stirlingu sa natáčala viac ako šesť týždňov a bol z nej urobený záznam o dľžke 90 hodín.

       Scenárista Randall Wallace sa o svojom slávnom predkovi dozvedel náhodou, keď v Edinburghu narazil na jeho sochu. Začal sa o jeho postavu zaujímať  a tak vznikol nápad na scenár.

       Pri filmovaní na zrúcanine hradu Trim Castle v Irsku, boli kamene pokryté tenkou vrstvou latexu, aby sa nepoškodili.

       Pri bojových scénach boli použité mechanické kone, aby nebol žiadni skutočný zranení.

       Pri bojových scénach sa v strižni odstraňovali jednotlivé rámčeky filmu, aby zábery vypadali tak trochu roztrasene a chaoticky.

       Mel Gibson je výrazne menší, než bol  William Wallace a dokonca i než bol jeho povestný meč. V bojovej scéne pri  Stirlingu jeden vojak povie "To je William Wallace" a druhý odpovie "Nemôže byť, je moc malý".

       Hrať hlavnú úlohu bola podmienka štúdia pre Gibsona, aby film mohol vôbec vzniknúť.

       Modré farby na telo sa prestali používať asi 800 rokov pred dobou, v ktorej sa film odohráva.

       Jeden herec z komparzu si na „placi“ pomýlil malého Gibsonovho syna  s pomocnou silou a pýtal si od neho čaj. Gibson to počul a povedal synovi, nech ho donesie.

       Škóti začali v skutočnosti nosiť kilt až sto rokov po vybojovaní nezávislosti. Do filmu bol kilt zakomponovaný, pretože je všeobecne známe, že ho nosia. Tak isto ani britské vojsko v tej dobe nenosilo uniformy.

       Mnohý z hercov, ktorí tvorili komparz boli v skutočnosti z Írska, aj keď mali hrať Angličanov alebo Škótov.

       Skutoční členovia rodiny Wallaceov, z ktorej pochádza hlavný hrdina filmu William Wallace, boli prítomní na natáčaní a zahrali si v komparze.

       Soundtrack z filmu sa stal jedným z najpredávanejších inštrumentálnych soundtrackov  všetkých dôb. Tomuto rebríčku kraľuje soundtrack z Titanicu, ktorý mimochodom skomponoval ten istý skladateľ - James Horner.

       Svadba Eduarda II. s francúzskou princeznou Isabelou v skutočnosti prebehla v roku 1308, čiže až po smrti Eduarda I. Vtedy už William Wallace tiež nežil, pretože bol popravený o 3 roky skôr. Král Eduard I. zvaný Longshanks v skutočnosti zomrel v roku 1307, čiže 2 roky po poprave Williama Wallacea.

© 2009 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode